Darmowa dostawa: powyżej 199PLN

Adaptogeny z grzybów – Lion’s Mane (Soplówka Jeżowata, Hericium erinaceus)

Adaptogeny z grzybów – Lion’s Mane (Soplówka Jeżowata, Hericium erinaceus)

Lion’s Mane wykazuje potencjał przeciwzapalny, neuroprotekcyjny i przeciwdepresyjny oraz może zwiększać zdolności adaptacyjne układu nerwowego do radzenia sobie z trudnymi czynnikami zewnętrznymi (zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychologicznym). Prowadzonych jest coraz więcej badań naukowych nad właściwościami leczniczymi soplówki jeżowatej, w tym nad możliwością jej zastosowanie w chorobach Alzheimera i Parkinsona. Może być również stosowana jako wsparcie funkcji poznawczych u osób po udarach i cierpiących na tzw. mgłę umysłową.

Soplówka jeżowata Lion’s Mane w medycynie tradycyjnej

Hericium erinaceus (Lion’s Mane, soplówka jeżowata, yamabushitake) rośnie na starych lub martwych liściastych drzewach i jest używany jako pożywienie i lekarstwo w niektórych częściach Azji. 

W języku chińskim jest nazywany hóu tóu gū („grzyb głowy małpy”), a w japońskim yamabushitake („grzyb górnego mnicha”). W chińskim i japońskim systemie medycznym był tradycyjnie stosowany do wzmacniania śledziony, odżywiania jelit oraz jako lek przeciwnowotworowy. 

 

Lion’s Mane, według tradycyjnego przekazu, jest odżywczy dla pięciu wewnętrznych organów (wątroby, płuc, śledziony, serca i nerek) i sprzyja dobremu trawieniu, ogólnej witalności i sile. Jest również polecany w przypadku wrzodów żołądka i dwunastnicy oraz przewlekłego zapalenia żołądka. 

 

Grzyb jest również znany ze swojego wpływu na centralny układ nerwowy i jest stosowany w przypadku bezsenności, wiotkości (osłabienia) i hipodynamii, które są charakterystycznymi objawami deficytu Qi w tradycyjnej medycynie chińskiej (TCM).

Adaptogeny z grzybów Lion’s Mane – badania naukowe

Nowoczesna medycyna powoli dostrzega ogromny potencjał grzybów. W ciągu kilku ostatnich dekad nauka zaczęła szukać innych potencjalnych zastosowań grzybów, poza spożywczym – dobrze znane są ich właściwości odżywcze i obniżające poziom cholesterolu.

Naukowcy i lekarze mają teraz większy dostęp do ekstraktów z grzybni, które są wykorzystywane klinicznie w związku z ich działaniem przeciwnowotworowym, sercowo-naczyniowym, przeciwzapalnym i immunomodulującym. Badania funkcjonalne oraz analizy chemiczne także potwierdzają ich potencjał jako środków przeciwbólowych, przeciwbakteryjnych, przeciwutleniających i neuroprotekcyjnych. 

Lion’s Mane dla zdrowia mózgu i układu nerwowego

Takim właśnie przypadkiem jest Lion’s Mane – zarówno jego grzybnia, jak i owocniki wykazują potencjał terapeutyczny dla zdrowia mózgu i nerwów. 

 • Zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego na zwierzętach modelujących globalny udar niedokrwienny,  grzybnia Hericium erinaceus oraz izolowane z niej związki (pochodny diterpenoid, erinacyna A) zmniejszyły obszar niedokrwienia o 22% przy dawce 50 mg/kg i o 44% przy dawce 300 mg/kg.

Uznano, że ten efekt jest częściowo związany z zdolnością substancji pochodzących z soplówki jeżowatej do redukcji poziomu cytokin (toksyn prozapalnych).

 • W innym badaniu na zwierzętach wykazano, że hericeriny i erinaciny (substancje występujące w Lion’s Mane) wyizolowane z grzyba wykazują właściwości neuroprotekcyjne – chronią komórki nerwowe przed degradacją w mysim modelu choroby Alzheimera, tym samym spowalniając postęp choroby,  opóźniając jej pojawienie się lub całkowicie mu zapobiegając.

 • W badaniach laboratoryjnych in vitro zaobserwowano, że pewne węglowodany (polisacharydy) wyizolowane z Lion’s Mane opóźniają proces niszczenia komórek nerwowych nawet o 20-50% – zatem również wykazują działanie ochronne dla neuronów.

Ci sami badacze sprawdzili zdolność substancji zawartych w soplówce jeżowatej do stymulacji wzrostu komórek nadnerczy i zakończeń komórek nerwowych u szczurów. Badanie wykazało potencjał grzyba w tym zakresie.

 • W teście behawioralnym na myszach dzikiego typu, doustne suplementowanie H. erinaceus spowodowało statystycznie istotną poprawa w krótkotrwałej pamięc iprzestrzennej i pamięci wzrokowej.

W podwójnie ślepej, kontrolowanej placebo próbie klinicznej przeprowadzonej na pacjentach i pacjentkach z Japonii w wieku od 50 do 80 lat, u których zdiagnozowano łagodne zaburzenia poznawcze, doustne spożycie tabletek Lion’s Mane (w dawce 250 mg trzy razy dziennie przez 16 tygodni) wiązało się ze znaczną poprawą w Skali Demencji Hasegawa (HDS-R) w porównaniu z grupą kontrolną. Niestety, efekty nie utrzymywały się długotrwale po zakończeniu terapii. 

Przeciwdepresyjny potencjał Lion’s Mane

Aktualnie istnieje kilka hipotez dotyczących czynników przyczyniających się do pojawienia się depresji:

 

 • Neurotroficzna hipoteza depresji dotyczy adaptacji układu nerwowego oraz niezdolności układu nerwowego do adekwatnej reakcji lub adaptacji w odpowiedzi na bodźce awersyjne lub stres, co prowadzi do depresji.

 • Hipoteza monoaminowa depresji sugeruje, że główne objawy i symptomy depresji są związane z niedoborem przekazu w układach neuroprzekaźników i modulatorów (monoamin), w tym noradrenaliny, serotoniny i/lub dopaminy.

 • Hipoteza zapalna stwierdza, że zaburzenia depresyjne wiążą się z wzrostem ekspresji różnych prozapalnych substancji, zarówno w ośrodkowym, jak i obwodowym układzie nerwowym.

Badania przedkliniczne i kliniczne wykazały, że H. erinaceus znacząco łagodzi zaburzenia depresyjne działając na kilka sposobów: wpływając na ekspresję neuroprzekaźników i neuromodulatorów, wpływając na adaptacyjne zdolności układu nerwowego oraz działając przeciwzapalnie. Wskazuje na potencjalną rolę H. erinaceus jako terapii uzupełniającej i alternatywnej w leczeniu depresji. 

Niemniej jednak obecne badania dotyczące efektów przeciwdepresyjnych H. erinaceus są wciąż stosunkowo na wczesnym etapie, a specyficzne mechanizmy leżące u podstaw działania przeciwdepresyjnego wymagają dalszych badań.

Podsumowanie

Analiza badań wykonana przez polskie badaczki wskazuje, że badania nad H. erinaceus i jego właściwościami neuroprotekcyjnymi wykazały obiecujące wyniki i stanowią doskonały punkt wyjścia dla dalszych badań, mających na celu zdobycie głębszego zrozumienia tego gatunku i przygotowanie potencjalnych leków/suplementów diety. 

Zdaniem autorek, grzyby wykazują ogromny potencjał jako leki polifarmaceutyczne ze względu na ich bogatą i złożoną chemię oraz różnorodne formy bioaktywności. Zawierają wiele związków chemicznych, takich jak polisacharydy, triterpeny, alkaloidy, flawonoidy i inne składniki, które wykazują potencjalne efekty terapeutyczne. 

 

Potencjalne antydepresyjne działanie grzyba, wobec powszechności zachorowań na depresję i zaburzenia nastroju, czyni soplówkę jeżowatą tym bardziej interesującym przedmiotem badań naukowych.

 

Jak wskazują polskie badaczki, standaryzacja suplementów diety opartych na leczniczych grzybach nadal znajduje się we wczesnych stadiach rozwoju. Brakuje jednolitych norm i protokołów dotyczących jakości i składu suplementów z grzybami. 

 

Takie standardy przyczyniłyby się do rozwoju bardziej zaawansowanych i spersonalizowanych terapii opartych na leczniczych grzybach oraz umożliwiły konsumentom/kom korzystanie z wysokiej jakości produktów z korzyściami dla zdrowia.

W naszym sklepie internetowym znajdziecie ekstrakt zawierający pełne spektrum składników grzyba Lion’s Mane w postaci wygodnych kropli: Ollywell Lions Mane 30ml – Soplówka jeżowata ekstrakt w kroplach

Źródła:

 1. Chong PS et al. Therapeutic Potential of Hericium erinaceus for Depressive Disorder, Int. J. Mol. Sci. 2020: https://www.mdpi.com/1422-0067/21/1/163?ref=bewusstschlafen.de 

 1. Spelman K et al. Neurological Activity of Lion’s Mane (Hericium erinaceus), Journal Compilation 2017: https://scholar.googleusercontent.com/scholar?q=cache:oUXIOvUJ0NsJ:scholar.google.com/+Lion%E2%80%99s+Mane,+Hericium+erinaceus&hl=pl&as_sdt=0,5&as_vis=1 

 2. Tovato A et al. Redox modulation of cellular stress response and lipoxin A4 expression by Hericium Erinaceus in rat brain: relevance to Alzheimer’s disease pathogenesis, Immun Ageing. 2016: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4938991/ 

 3. Zhang J et al. The neuroprotective properties of Hericium erinaceus in glutamate-damaged differentiated PC12 cells and an Alzheimer’s disease mouse model. Int J Mol Sci. 2016: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27809277/ 

 4. Kuo HC et al. Hericium erinaceus mycelium and its isolated erinacine A protection from MPTP-induced neurotoxicity through the ER stress, triggering an apoptosis cascade, J Transl Med, 2016: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26988860/ 

 5. Nakatsugawa M et al. Hericium erinaceum (yamabushitake) extract-induced acute respiratory distress syndrome monitored by serum surfactant proteins, Intern Med 2003: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14714963/ 

 6. Szućko-Kociuba I et al. Neurotrophic and Neuroprotective Effects of Hericium erinaceus, Int. J. Mol. Sci. 2023: https://www.mdpi.com/1422-0067/24/21/15960 

Masz pytania?

Na każdym etapie Twojego zamówienia służymy pomocą.

Zwroty

To nie problem, skontaktuj się z nami.

Zdrowie Klienta

Analizujemy badania produktów firm współpracujących.

Zaufane płatności