Darmowa dostawa: od 149PLN

Mapa legalności - gdzie na świecie marihuana jest legalna w 2024 roku

Mapa legalności – gdzie na świecie marihuana jest legalna w 2024 roku?

Dostęp czy możliwość posiadania marihuany regulują przepisy niemal każdego kraju świata. Niewiele jest takich miejsc, w których prawo nie określa żadnych zasad lub są one niejednoznaczne. Znacząca większość państw ma dokładnie opracowaną politykę wobec konopi indyjskich. Gdzie na świecie marihuana jest legalna w 2024 roku?

Aby dobrze odpowiedzieć na to pytanie, trzeba wskazać, czym dokładnie jest prawo dotyczące marihuany i jakie poziomy legalności lub nielegalności mogą wystąpić w poszczególnych państwach. Można podzielić je na kilka kategorii, które biorą pod uwagę różne aspekty prawa czy przepisów lokalnych (legalna w pełni, legalna do użytku medycznego, legalna do posiadania, produkcji, sprzedaży, zażywania w dopuszczalnych miejscach).

Trzeba również pamiętać o tym, że przepisy dotyczące marihuany zmieniają się dynamicznie dla wielu z krajów i warto na bieżąco aktualizować swoją wiedzę na ten temat.

Gdzie na świecie marihuana jest legalna w 2024 roku – pełny dostęp medyczny i rekreacyjny

To najwyższy poziom legalności, który gwarantuje obywatelom pełny dostęp do konopii indyjskich. Państwa, które zdecydowały się na taki krok najczęściej chcą kontrolować rynek, czerpać z niego korzyści, a jednocześnie zlikwidować nielegalny handel marihuaną i odciąć źródła dochodów grup przestępczych. 

Marihuana jest legalna w 2024 roku: w Kanadzie, w Urugwaju, w Stanach Zjednoczonych (wybrane stany), w Luksemburgu, na Malcie (legalne są również uprawy prywatne, ale nie wolno zażywać jej w miejscach publicznych) oraz w Niemczech, gdzie aktualnie obowiązują przepisy przejściowe. Inne kraje, w których marihuana jest legalna i dostępna, ale posiadają specyficzne przepisy lokalne, z którymi warto się zapoznać, to między innymi – Meksyk, RPA, Gruzja, Australia (niektóre części kraju, głównie stolica), Chile, Kolumbia, Brazylia, Argentyna, Ekwador, Peru, Holandia, Słowenia, Portugalia, Hiszpania, Belgia, Austria. 

Legalność palenia czy zażywania marihuany w dostępie medycznym i rekreacyjnym nie zawsze wiąże się z liberalnym prawem do jej posiadania na użytek własny, produkcji, sprzedaży i kar związanych z dokonaniem przestępstwa lub wykroczenia (dekryminalizacja).

Niemcy – stan przejściowy w trakcie pełnej legalizacji marihuany

Aktualnie Niemcy są kolejnym z krajów przygotowujących się do pełnej legalizacji marihuany. Jej palenie jest legalne od 1 kwietnia, można też palić ją w wielu miejscach publicznych, a w przestrzeni publicznej dozwolone jest jej posiadanie do 25 g, w domach prywatnych dopuszczalny limit wynosi 50 g. Uprawa prywatna będzie możliwa w ograniczeniu do 3 roślin. Palenie konopi indyjskich na niektórych obszarach nadal będzie nielegalne np. w pobliżu szkół. 

Marihuana w USA – przepisy federalne i lokalne

Prawo federalne w USA uznaje marihuanę jako nielegalną i sklasyfikowaną jako substancja o wysokim współczynniku nadużywania i braku wskazań do jej medycznego zastosowania. Natomiast poszczególne stany mają możliwość łagodzenia pewnych przepisów na kilku różnych płaszczyznach.

Do użytku medycznego marihuana jest legalna np. na Florydzie, na Hawajach, w Ohio czy w Pensylwanii.

Do użytku rekreacyjnego dopuszcza się zażywanie marihuany np. w Nowym Jorku, Montanie, Waszyngtonie, Nevadzie, Rhode Island i kilkunastu innych stanach.

W niektórych stanach jest również dekryminalizowana – to znaczy, że jej posiadanie jest wykroczeniem, a nie przestępstwem np. w Minnesocie czy w Missouri. 

Gdzie na świecie marihuana jest legalna, ale tylko do użytku medycznego?

Większość krajów na świecie legalizuje marihuanę w celach medycznych, ale część z nich nie dopuszcza jednoczesnego wykorzystania konopi indyjskich w celach rekreacyjnych. Wśród nich są: Australia (dopuszcza zażywanie rekreacyjne, ale w określonych lokalizacjach), Wielka Brytania, Polska, Izrael, Chorwacja, Czechy, Irlandia, Finlandia, Nowa Zelandia, Portugalia, Włochy, Grecja, Litwa i Norwegia. 

Kraje, których przepisy nie wskazują jednoznacznie legalności lub nielegalności marihuany

Istnieje na świecie kilka krajów, które nie określiły jasno swojej polityki wobec wykorzystania marihuany. Jest to między innymi Liban, gdzie dopuszczalne jest jej medyczne zastosowanie i hodowla na użytek własny, ale nie ma żadnych jasnych przepisów, które wskazywałyby na legalność jej posiadania czy zażywania w celach rekreacyjnych.

Somalia, Syria, Jemen reprezentują kraje, w których sytuacja polityczna i długotrwałe działania wojenne uniemożliwiają stworzenie takich przepisów. Nepal to jeden z krajów, w których istnieje zakaz zażywania marihuany, ale jest on nieegzekwowany i istnieje duży problem prawny związany z reformami kraju, który pozwalałby na prawidłową interpretację tego prawa przez jego przedstawicieli. 

Pamiętaj, jeśli szukasz informacji, gdzie na świecie marihuana jest legalna rekreacyjnie lub medycznie, to konieczne jest sprawdzenie przepisów dla konkretnej lokalizacji, w której planujesz pobyt. Dotyczy to także przewożenia konopi indyjskich, posiadania jej wskazanych przez prawo ilości, dokumentów określających źródło jej pochodzenia, a także obowiązujących kar za złamanie prawa. Samo określenie legalności marihuany w danym kraju jest niewystarczające, a niestety nieznajomość prawa może być obarczona surowymi konsekwencjami.

Masz pytania?

Na każdym etapie Twojego zamówienia służymy pomocą.

Zwroty

To nie problem, skontaktuj się z nami.

Zdrowie Klienta

Analizujemy badania produktów firm współpracujących.

Zaufane płatności