Darmowa dostawa: od 149PLN

Czas odstawienia - ile trwają skutki odstawienia marihuany?

Czas odstawienia – ile trwają skutki odstawienia marihuany?

Spis treści

Skutki odstawienia THC marihuany mogą różnić się w zależności od indywidualnych cech osoby oraz stopnia i czasu zażywania substancji (okazjonalne zażywanie a uzależnienie) i to te czynniki determinują zarówno czas, który potrzebny jest do jej odstawienia, jak i zakres objawów. Dlatego w tej publikacji rozdzielimy te dwie kategorie i przyjrzymy się, jak przebiega każdy z tych procesów.

Czas odstawienia marihuany – ile trwają skutki odstawienia marihuany dla osoby, która zażywa ją okazjonalnie?

Co rozumiemy pod pojęciem okazjonalnego zażywania marihuany? Jej spożywanie czy palenie odbywa się bez określonej regularności czy częstotliwości. Brak również jej nałogowego charakteru, czyli osoba nie odczuwa potrzeby jej zażycia, a sam proces odbywa się w kontrolowanych warunkach ograniczonych do pewnych okoliczności czy okazji. Osoby, które zażywają marihuanę okazjonalnie, zazwyczaj traktują ją jako formę relaksu, rozrywki czy eksperymentu, a ich stosunek do jej brania może być podobny do sposobu, w jaki niektórzy spożywają alkohol np. na przyjęciach czy okazjonalnych, niecyklicznych spotkaniach towarzyskich.

Odstawienie marihuany w tym przypadku nie niesie ze sobą drastycznych objawów fizycznych czy psychicznych. Częściej będą one określane mianem czasu regeneracji po marihuanie. Trudności mogą za to być związane z ewentualnym równoczesnym spożywaniem alkoholu, łączeniem marihuany i tytoniu czy leków, które mogą wchodzić z nimi w interakcje.

Dla osoby, która zażywa marihuanę okazjonalnie, czas trwania skutków odstawienia może być uzależniony od cech osobniczych, ale zazwyczaj proces ten jest znacznie łagodniejszy i krótszy w stosunku do wpływu odstawienia na organizm, osoby która stosują ją częściej i regularnie. Trudno jest znaleźć precyzyjną granicę pomiędzy okazjonalnym zażywaniem marihuany a tym regularnym, co może mieć związek z trudnością określenia, czy pojawiające się objawy świadczą już o uzależnieniu czy jeszcze nie. 

Najłagodniejsze skutki odstawienia marihuany po jednorazowym spożyciu to całkowity brak objawów lub stany podobne do skutków po upojeniu alkoholowym – bóle głowy, poczucie niepokoju, drażliwość, brak apetytu, problemy z zaśnięciem. Ten etap może trwać do 24-72 godzin

Kiedy spożycie marihuany jest częstsze, dłuższe, ale nieregularne lub krótkotrwałe i jednocześnie intensywne, objawy mogą trwać do 2-4 tygodni. Obejmują wcześniej wymienione fizyczne i psychiczne symptomy odstawienia, ale mogą pojawić się również stany lękowe i wahania nastroju. Po tym okresie wszystkie skutki odstawienia marihuany powinny minąć.     

Czas odstawienia marihuany – ile trwają skutki odstawienia marihuany dla osoby, która jest uzależniona?

Skutki odstawienia marihuany będą zdecydowanie trudniejsze dla osób, które już są od niej uzależnione. Przez uzależnienie rozumiemy brak kontroli nad jej zażywaniem, trudną do opanowania potrzebę jej spożycia, czyli bardzo częste i regularne spożycie o charakterze nałogowym i szereg symptomów, które niosą długofalowe skutki dla zdrowia oraz życia społecznego. Niestety w tym przypadku rehabilitacja po marihuanie może wymagać wsparcia specjalistów (psychiatry, psychoterapeuty), ponieważ jest kwalifikowana jako zaburzenie psychiczne. 

Detoks od marihuany wymaga od organizmu ponownego przystosowania się do braku substancji, do której się przyzwyczaił (THC). Ten element wymaga największego wysiłku ze strony osoby uzależnionej i może trwać od kilkunastu tygodni do kilkunastu miesięcy

Pierwszy etap odstawienia marihuany może wyglądać podobnie, jak w przypadku osoby, która zażywa marihuanę często, ale okazjonalnie, z tym że objawy mogą być zdecydowanie bardziej intensywne. W ciągu pierwszych 2-3 dni mogą pojawić się bóle głowy, drżenie rąk, stany podobne do depresji przeplatanej z euforią, brak łaknienia, silne zaburzenia snu, stany lękowe, poczucie zagubienia i splątania. Szczyt przypada na 4-5 dzień, kiedy wszystkie skutki odczuwane są ze zdwojoną siłą. Wtedy najczęściej osoby uzależnione zdają sobie sprawę z trudności, jakie je czekają i mogą zdecydować się na wsparcie terapeutyczne.

Kolejne tygodnie związane są z kolejnymi fizycznymi objawami odstawienia marihuany – mogą pojawić się mdłości, wymioty, wzmożone pocenie się oraz z objawami psychicznymi: zaburzeniami koncentracji, zmniejszoną motywacją i uporczywymi myślami związanymi z chęcią powrotu do nałogu. Okres ten wiążę się z silnymi stanami emocjonalnymi, po których następuje powolne wyciszenie organizmu i powrót do zdrowia. Osoby, które były silnie uzależnione, w tym te, które wymagały nadzoru medycznego, mogą doświadczać takich stanów nawet do roku po zakończeniu zażywania marihuany

Skutki odstawienia marihuany a badania naukowe

Czas trwania odstawienia marihuany jest uzależniony od wielu czynników – częstotliwości i ilości zażywanej marihuany, cech osobniczych (podatności na uzależnienie i łatwości w jej odstawieniu), współwystępujących uzależnień, zażywanych leków, wsparcia społecznego i wielu innych okoliczności. 

W ostatnich dziesięcioleciach badacze poświęcili wiele uwagi objawom odstawienia THC, ale ze względu na mnogość czynników, które występują – skutki odstawienia marihuany dla konkretnych osób mogą przebiegać w bardzo różny sposób i być determinowane zarówno czynnikami fizycznymi, psychicznymi, jak i środowiskowymi.  

Budney AJ, Hughes JR, Moore BA, Vandrey R. Review of the validity and significance of cannabis withdrawal syndrome. Am J Psychiatry. 2004;161:1967–1977.

Haney M, Ward AS, Comer SD, Foltin RW, Fischman MW. Abstinence symptoms following smoked marijuana in humans. Psychopharmacology (Berl) 1999;141:395–404.

Kouri EM, Pope HG. Abstinence symptoms during withdrawal from chronic marijuana use. Exp Clin Psychopharmacol. 2000;8:483–492.

Czas odstawienia - ile trwają skutki odstawienia marihuany?
Masz pytania?

Na każdym etapie Twojego zamówienia służymy pomocą.

Zwroty

To nie problem, skontaktuj się z nami.

Zdrowie Klienta

Analizujemy badania produktów firm współpracujących.

Zaufane płatności