Darmowa dostawa: od 149PLN

Jak długo utrzymują się efekty po paleniu marihuany? Rozpracowujemy skutki

Jak długo utrzymują się efekty po paleniu marihuany i THC? Rozpracowujemy skutki

Co roku miliony osób zażywają marihuanę w różnych postaciach, ale zdecydowanie najczęściej w formie wdychanego dymu lub pary z jej suszu. Bez względu na to, czy odbywa się to rekreacyjnie, czy jest to podyktowane względami medycznymi, nie można zapomnieć o tym, że konopie indyjskie oddziałują na nasz organizm na wielu płaszczyznach.

Jak długo utrzymują się efekty po paleniu marihuany i THC?

Większość osób, które podejmują decyzję o zapaleniu marihuany liczy na przynajmniej jeden z jej efektów. Może to być wprowadzenie stanu euforycznego, ale też terapia leczenia stanów lękowych, bezsenności czy radzenia sobie z przewlekłym bólem. Niezależnie od celu jej palenia, chcą wiedzieć, jak długo utrzymają się efekty i od czego to zależy. Dlatego postanowiliśmy omówić najważniejsze informacje z tego zakresu.

Farmakokinetyka marihuany

Farmakokinetyka to dziedzina farmakologii, która odpowiada za badania nad lekami i preparatami leczniczymi. Obejmuje ona procesy, przez które przechodzi substancja lecznicza od momentu jej podania aż do jej wydalenia z organizmu. Te procesy najczęściej określane skrótem ADME, który oznacza: absorpcję (drogę wchłaniania), dystrybucję (drogę leku po organizmie człowieka), metabolizm i eliminację (całkowite oczyszczenie organizmu z leku).

To o tyle ważne, że każda substancja aktywna, która zostaje dopuszczona do użytku leczniczego musi mieć ten proces doskonale opisany. Marihuana również, więc przyjrzyjmy się uważnie trwałości jej efektów.

Czas trwania skutków marihuany uzależniony jest od sposobu jej podania, dlatego omówimy ten związany z jej paleniem i waporyzacją, które uważane są za najszybciej działające, bo pierwsze wyraźne efekty jej podania następują do kilku minut od pierwszego wprowadzenia dymu/pary do płuc. 

Jak długo utrzymują się efekty po paleniu marihuany?

Wszystko to uzależnione jest od kilku determinantów. Niektóre z nich są zależne od gatunków marihuany lub przyjętej jednorazowo dawki, a inne od czynników indywidualnych. 

Przyjmuje się, że najwięcej dobroczynnych skutków palenia marihuany przypada na 1-3 godziny od pierwszego kontaktu, ale efekt może utrzymywać się również długo dłużej. Warto też wiedzieć, że szczyt euforyczny przypada na około 30 minut do 1 godziny po spożyciu. Wiele natomiast zależy od tego, jak często i w jakich ilościach zażywasz marihuanę.

U osób, które robią to sporadycznie efekty mogą być odczuwane jako intensywniejsze i trwalsze niż u osób, które spożywają marihuanę regularnie. Znaczenie mają też indywidualne czynniki metaboliczne czy interakcje z innymi lekami lub substancjami psychoaktywnymi np. alkoholem, który może zaburzyć działanie marihuany. 

Badania opublikowane przez Cannabis and Cannabinoid Research (The “Next Day” Effects of Cannabis Use: A Systematic Review) precyzują, że efekty po paleniu marihuany najczęściej utrzymują się maksymalnie do 10 godzin, aczkolwiek wzmiankują, że osoby wrażliwe na jej działanie mogą odczuwać je nawet do 24 godzin, natomiast są to sytuacje sporadyczne i wymagają dalszej uwagi ze strony naukowców.

Masz pytania?

Na każdym etapie Twojego zamówienia służymy pomocą.

Zwroty

To nie problem, skontaktuj się z nami.

Zdrowie Klienta

Analizujemy badania produktów firm współpracujących.

Zaufane płatności